Gyöknyelvészet
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Magyar Adorján kérdései
 
Ajánlott honlapok
 
Elérhetőség

krizsa@inter.net.il 2023 februarig nincs uj emailem. Maradt az eredeti, a krizsa@inter.net.il - ha még elérhető lesz majd M.országról. 

 
Látogatók
Indulás: 2013-12-01
 
Fórum
[473-454] [453-434] [433-414] [413-394] [393-374] [373-354] [353-334] [333-314] [313-294] [293-274] [273-254] [253-234] [233-214] [213-194] [193-174] [173-154] [153-134] [133-114] [113-94] [93-74] [73-54] [53-34] [33-14] [13-1]

2017.09.03. 08:31 Idézet

Megígértem az összehasonlításokat a Glosbe és Labat szótárból egyaránt. Első rész: 

Alapfogalmak összehasonlítása 5 gyöknyelvben:  CSALÁD

A Glosbe szótár „keresőnyelve” az angol. A finn szavakat nem a szótári (latin betűs) alakjukban, hanem kiejtés szerint írom. A 0 azt jelenti, hogy nem találtam megfelelő sumér / akkád szót. Kék betűk a héberben: torokhangú magánhangzók / az újabb, “második” mássalhangzók: lágy h, k, t, sz és w.

MAGYAR

SUMÉR Glosbe

SUMÉR Labat

AKKÁD Glosbe

AKKÁD Labat

HÉBER

FINN

apa

0

pub, ab(a), ad(a)

abu

abu

aba  P/B hangvált

ise = apa, atya apu = segítő, -ség

ős (is, és) ¯

ama, ummum

us

ab, abi

0

áv   B/V hangvált

esi-ise= előtt-apa

nagyapa

0

0

ab, abi

0

szȧba

iso-ise, vári

anya, emlet

ama, ummum

um, umu

ummu

ummu

em, ima

éiti, eme (állat)

nagyanya

ama, ummum

0

ummu

0

szȧvta B/V h.vált

iso-éiti=előtt-anya

 

ember (hn, nn)

dilib, lú, nita(ffi)

zikaru, awilu

anflu, etnu

is, isá

ihminen

após (meleg)

erib

muru, usbar

abu / ab abi?

rabu (nagy)

hȧm, homen

appi

anyós (meleg)

erib

0

0

emu?

hamot homenet

anoppi

gyerek (djelek)

dumu

bán-da, amár (fiú

0

lidu, littu (utód is

jeled

lapsi

fiú / fia

dumu-nitá

ibila, amar, ederu

mȧru, szexru

0

bén

poika, veikko

férfi

gis, mus

gis, nitá

máru, mutu, abu

sikáru: hím

gever, zachár:hím

mies

lány, lánya

nin

dumu-geme

mȧru? szexru

mártu

bȧt

neito, tüttö

geme

eme(nn) mi e-rum

szinnistu

sinnistu

isá (nasim: nők)

nainen

asszony

geme

geme, mi, gasán

szinnistu

batultu

geveret bȧt=lány

rouva, vaimo

unoka (hn, nn)

0

0

0

0

neched, nechdá

lapsenlapsi

unokatestvér

0

mussa

0

0

bén-dod, bȧt-dod

szerku

sógor (oldal)

erib

0

0

0

gisz, giszá

lanko, kelü

testvér

0

0

0

0

0

veljes = testvéri

báty, öcs (belső)

ses

pub, pa-ap (testv

abu (apa /testvér)

ahu (hn)

ȧh (hn)

veli

nővér, húg

erib, ni

nin

mȧru, szexru

0

ȧhot (nn)

sisar (belső)

férj

0

nitlam

mutu

hairu

baál

mies

feleség, asszony

geme

dam

asszatu

hirtu

isá

vaimo

Rokonszavak: 1. Az ősi XP gyök és abból hangváltozással keletkezett XB/V az erős(ffi)-ember, a segítő (finn), az apa / aba (héber) fogalmat hordozza. E gyök mind az 5 nyelv sajátja. 

2. Az XS-NXS (ffi / nő) eredeti értelme a számításba veendő emberek: is, és, ős. Mind az 5 nyelv sajátja.

3. Az NX eredeti értelme: nő / nőstény. A gyök az 5-ből 3 nyelvnek: magyar, sumér és finn sajátja.

4. Az XM az anya eredeti jelentése: emlője van – emlet. Mind az 5 nyelv sajátja.


2017.09.02. 21:12 Idézet

Ezt olvassátok el:  http://index.hu/tudomany/nean080416/

Arról szól, hogy 2oo8-ban "megszólaltatták" a neandervölgyi (művileg készített, vagyis modellezett) gégéjét. Én, 2o1o körül több cikket is olvastam erről, sokkal részletesebben. Most csak ezt találom, de ebben is megvan a lényeg: az ősember alig ejtett ki és csak elkapottan, valami magánhangzó-félét.  Az ősi MÁSSALHANGZÓK között. Úgy vélik, hogy az legjobban az E-re hasonlított. (Az ősi mássalhagzók kb. a fele lehettek a mostaniaknak.) A gyöknyelveknek az a tulajdonsága, hogy még ma is a mássalhangzó váz viszi a főszerepet (egy közös kitapintható értelmet) - ezen alapul. Példa: nyal, nyál, nyel, nyel(v), nyél, nyíl, nyúl, (ki)nyúlik.

Hé, de miért pont a neandert modellezték, aki pont kihalt? Válasz: mert nincs más valódi ősember (csak a KM-beli). Dehát eltérő (al)faj volt, nem?... Nem, ma már ez a neve: Homo Sapiens Neanderthali. De akkor is, minek visszamenni a nyelvészetben egészen az ősemberig? Mert annak volt előreugró az állkapcsa és annak hiányzott még a fog-zárja. Ez a két dolog magyarázza meg, hogy melyek voltak az ősi beszédhangok (a zöngétlen másslhangzók), és melyek azoknak az ismert hangváltozásaik (az F és a zöngés mássalhangzók). 


2017.09.01. 07:18 Idézet

Nagyon köszönöm, Te már úgyis sokat segítettél… De én, a korom miatt (73, ami után, még ilyen jó egészséggel is csak tizen-valahány “kifogástalan" évem várható -  se újabb írásfajtát (eddig hármat: latin, orosz, héber ismerek), se ék-, vagy kínai írást már nem tervezek megtanulni. Mert egy új írásfajtának a tudományos szinten való ismeretéhez (mindent tudni kiolvasni), mindenesetre több évemet kellene rááldozni. (Az ék- és kínai írásoknál sokezer jelről van szó). Úgy, hogy ezeket rutinosan, egy pillanat alatt kellene felismernem!

Inkább fordítva kell jövő-tervezni. Mások tanulják meg tőlem a történeti összehasonlító gyöknyelvészet kutatásához szükséges minimumot (az csak 2-3 hónap), majd bővebben is (az talán 8 hónap). Ezekről az ismeretekről (a magyarok és a sémi nyelvűek) részben már tudtok is, csak eddig ez soha nem lett nyelvészeti rendszerré összeszedve. A legfontosabb az, hogy tudatosítsd magadban: a gyök NEM SZÓ. A gyöknek még nincs (a mai értelemben vett) lágy magánhangzója, egy se. A gyökök a legrövidebb MÁSSALHANGZÓ VÁZAK. Az ember ugyanis (az ősember) így kezdett beszélni… s ezt az antropológusok már bebizonyították.


2017.08.31. 20:23 Idézet

Segítenék az ékjelek értelmezésével, de sajnos kevés az időm. Annyit érdemes figyelembe venni: ahol a sumér és akkád szó valamennyire is hasonlít, ott valós egyezésről van szó, legfeljebb csak szétírták ugyanazt a jelet, hogy egyszer "sumérosabbnak", másszor "akkádosabbnak" tűnjön. Példák (sumér, akkád, magyar sorrendben): tiamat = támtu (= tenger); ambar = appáru (= tó); agar = ugaru (= mező).


2017.08.30. 20:03 Idézet

Várnai: Azt csinálom, de akkor már az egészet igyekszem és a Labat-szavakkal együtt. 


2017.08.30. 19:33 Idézet

A sumér nyelvet a többi ékírásos nyelv (szemita: babiloni, asszír, akkád és nem-szemita: elámi, ó-perzsa, stb.) alapján fejtették vissza. Mivel normál h-hangot, vagy éppen o-hangot nem találtak pl. az akkádban, a hegyet jelentő sumér  kur és ḫur-szag is lehet, hogy hur, vagy esetleg hor volt eredeti kiejtésében. A Kati említette héber har szóval azonosnak látszik, és a magyarban és számtalan más nyelvben meglévő HAR szócsoport tagja. Lásd erről pl. Varga Csaba írásait.

A sumér szag szó jelentése: fej, csúcs, stb. Sajnos láttam olyan "sumérkodó" nyelvészkedést is, hogy mivel kur jelent országot is, akkor ḫur-szag = ország, lám, a sumérból származik a magyar nyelv. És még egy jó csokor ilyesfajta szóegyeztetést. Valójában a ḫur-szag = hegy(csúcs). Az "ország"hoz nincs köze, a szag nem jelent -ság, -ség-et vagy egyéb gyakorító szót.

A nemrég feltett táblázataimat azért érdemes lehet gyöknyelvész szemmel is megnézni, hátha van még érdekesség bennük...


2017.08.27. 19:33 Idézet

Ha ez ilyen egyszerű volna... nem kellett volna kb. 8 év arra, hogy a gyöknyelvészetet kifejlesszem. (És akkor még hol vagyok a kínai is és a sumér is ÍROTT JELEIK a kiolvasásától. És még akkor jön az, hogy a sumér hur-ság (állítólag, remélem, hogy helyes) hegyet jelent, a héber har is hegyet (Hargita?), de az akkád sadu? Igen, hegy. Pedig a héberben a sad az mell. (Vagyis csúcs.) Szóval a HEGY-hez nem mindig hegyet kell / lehet / valószínű találnom egy másik nyelvben, hanem mondjuk bármilyen csúcsot (csöcsöt:-)

Na jó, ezen biztosan nem veszünk össze, mert én visszavonulok. Ha nem tudok kínaiul (de mindent, MINDEN JELÉT kiolvasni és lefordítani ám!) - és nem tudok - akkor tudományos szinten én nem kutathatok azon semmit.

A gyöknyelvészet egy új tudományág, 2O11-től létezik. Ez az összehasonlító történeti nyelvészet ALAPJA. Ez azt jelenti, hogy a világ összes nyelvét úgy kell(ellene), kell a jövőben kutatni, hogy előbb alkalmazzuk rájuk e tudományág alapjait. Vissza kell térni a GYÖKNYELVÉSZET ALAPJAIHOZ, hogy megismerhessük. Ebből a témából két cikkem van fenn (igaz, hogy már évek óta, azóta bővült...), éspedig a Gyöknyelvészet modulban (oldalt), s ott,középen a két legfelső fájl, amiket ki kell nyitni. 

A mai értelemben vett nyelvtanok (és főleg a mondattan) összehasonlításainak - a történeti összehasonlító nyelvészetben - világon semmi értelme nincs. Miért nincs? Mert akár csak 1-2 ezer éve még nem léteztek. Voltak helyette archaikus nyelvtani elemek (nemek megléte / hiánya, magánhangzó illeszkedés, jelen és múlt, a 3 fő szófaj: ige, főnév, melléknév, stb.)? Igen, de ezeket, tudatos elkülönítéssel a modern nyelvtanoktól - a gyöknyelvészeten kívül még senki nem kutatta. 


2017.08.27. 16:53 Idézet

A meggyőződésedet le fogja rombolni az alábbi táblázat:

MAGYAR

SUMÉR (Labat-szótár)

KÍNAI (mandarin, angol átírásban)

x = s-féle hang; ng = orrhangú n; sh = s; j, q, ch = cs-féle hangok

AKKÁD (Labat-szótár)

Földrajz

-

dìlǐxué

-

föld

ki

erṣetu (= föld), aąru (= hely), qaqqaru (= talaj)

tenger

ti-amat, ab(-ba), a-ab-ba (= tenger); abzu, e-engur(-ra), engur (= mélység, óceán)

hǎi (= tenger); yáng (= óceán)

tâmtu (= tenger); apsû (= mélység, óceán)

homok

saḫar (= homok, por)

shā(zi)

eperu (= homok, por)

sivatag

e-gal-edin-na

shāmò

namû

folyó

id (= folyam)

jiāng, hé(liú), shuǐliú, chuān

nâru (= folyam)

garin, ambar

hú(bó)

tamirtu, appâru

hegy

sa-tu, kur, gen, ḫur-sag (= hegy(ség))

shān

ąadû (= hegy(ség))

domb

edin (= magaslat, domb), du (= domb, halom, rakás)

xiǎoshān, shānqiū (= domb)

bâmtu (= magaslat, domb), tillu (= domb, halom, rakás)

szikla (kő)

na, za (= kő)

shí(tou)

abnu (= kő)

erdő

(gią-)tir (= erdő, liget)

(sēn)lín

kiątu (= erdő, liget)

mező

gan(a), agar, a-ąa (= mező); u (= legelő)

tián(yě) (= mező); mùchǎng (= legelő)

eqlu, ugaru (= mező); rîtu (= legelő)

Én ebben egyetlen kínai egyezést sem látok sem a sumérral sem az akkáddal. Ugyanezt az égboltos táblázaton is megnéztem, ott is ugyanez a helyzet. Nem kell hozzá további képzettség, sem gyöknyelvészet, hogy megállapítsuk: a sumér és kínai teljesen eltérő nyelvek. Ugyanez mondható az írásjeleikről is, a legrégebbi kínai írásjelek csak annyira hasonlítanak a legrégebbi sumér jelekre, amennyiben a képírásban a napot kereknek, a forrást hullámvonalasnak, stb. ábrázolták. A sumér nyelvtan szintén köszönő viszonyban nincs a kínaival. A kínai izoláló nyelv, egyetlen rag van benne: a többes szám jele. A sumér ehhez képest ragozó nyelv, sokféle raggal és toldalékkal.


2017.08.27. 05:48 Idézet

Nézd... én azt írtam, hogy a meggyőződésemmé vált. De mivel csak "Wikipedia szinten" tudok annyit-amennyit a kínai nyelvről, és a sumérból (mint látható) az sem hiteles, amit a szótárakból, latin betűkkel kiolvashatok - eszerint kell értékelni a "meggyőződést". A sumér és akkádról az (eddigi) ismeretek tudományos feldolgozásához 1. a kínai nyelv(ek)et ismerőnek 2. az ékírás kiolvasásában is jártasnak 3. a gyöknyelvészet alapjait is értőnek kell(ene) lenni. De ilyen ember, tudtommal nem él a földön. 


2017.08.26. 21:06 Idézet

Azzal nem értek egyet, hogy a sumér a kínainak az elődnyelve lenne. A kínaiak is képírást használtak (eredetileg), úgy mint a sumérok és még jó néhány más nép, pl. az egyiptomiak. A képírásnak vannak sajátosságai, ezért némileg hasonló lehet különböző képírás-eredetű írások megfejtése az olvasás szempontjából. De ha megnézzük a sumér nyelvről megállapítottakat, hogy ragozó nyelv, nyelvtanát, szótanát, stb. összehasonlítjuk a kínaival, a kettő teljesen más, nem sok közük van egymáshoz. A sumérnak és akkádnak inkább van köze a mai európai és Ázsia hozzánk közelebbi részein beszélt nyelvekhez. Pont itt van alább a "homok, por" jelentésű szó. Sumérban "szahar", kemény h-val. Hogyan hívjuk a legnagyobb sivatagot? Szahara. Az akkád "eperu" és a magyar "por" és sok európai nyelv "por" jelentésű, ezzel megfelelő szava között látszik azonnal az egyezés.


2017.08.26. 07:06 Idézet

Ezt a táblázatot Várnai János állította össze, a közismert (de én eddig nem ismertem) Labat szótár segítségével. Csak a külalakján változtattam egy kicsit – hogy a táblázatok tömörebbek legyenek. A továbbiakban ezeket az adatokat is felhasználom az „5 gyöknyelv összehasonlítása”-nál.

MAGYAR

SUMÉR (Labat-szótár)

AKKÁD (Labat-szótár)

Földrajz

föld

ki

erṣetu = föld, aąru = hely, qaqqaru = talaj

tenger

ti-amat, ab(-ba), a-ab-ba = tenger;

abzu, e-engur(-ra), engur = mélység, óceán

tâmtu (= tenger); apsû (= mélység, óceán)

homok

saḫar = homok, por

eperu = homok, por

sivatag

e-gal-edin-na

namû

folyó

id = folyam

nâru = folyam

garin, ambar

tamirtu, appâru

hegy

sa-tu, kur, gen, ḫur-sag = hegy(ség)

ąadû = hegy(ség)

domb

edin =magaslat, domb, du =domb, halom, rakás

bâmtu = magaslat, domb, tillu = domb, halom, rakás

szikla (kő)

na, za = kő

abnu = kő

erdő

(gią-)tir = erdő, liget

kiątu = erdő, liget

mező

gan(a), agar, a-ąa = mező; u = legelő

eqlu, ugaru = mező; rîtu = legelő

 

Égbolt

an, zikum = ég

ąamû = ég

Nap

utu = Nap; Utu, Gią-ąir = nap-isten

ąamąu = Nap; ©amaą = nap-isten

nap

ud, u = nap, idő, vihar

ûmu = nap, idő, vihar

hold

gurun, buru = gyümölcs, Hold;

ba, nanna(r) = hold-isten

sin = hold-isten

hó, hónap

iti, itu

arḫu

csillag

mul(u), ul(u)

kakkabu

év

mu(-an-na)

ąattu

árny, árnyék

gissu

ṣillu

fény

ąir, pirig = fény; zalag = fényleni, fény

namâru = fényleni, namru = fényes,

nûru, namirtu = fény, világosság

 

Időjárás

ud, u = nap, idő, vihar

ûmu = nap, idő, vihar

eső

ąur-an, im(i), mer = eső; ąur = esik (az eső)

zunnu, ąamû = eső; zanânu = esik (az eső)

jég

ąe(g), amagi

ḫalpu, ąurîpu

vihar

u-gal = vihar

umąu = zivatar;  meḫû = vihar

villám

gir(-gir-ri), nim-gir = villám

birqu = villám

tűz

izi = tűz; izi, bil(-bil) = égetni;

gibil = ég(et)ni

iąâtu = tűz; abru = tűz, máglya;

ąarâpu, qalû = égetni

ég (tűz)

izi, bi = meggyújtani, lángolni,

ul = lángolni, égni

barâqu = lángolni; napâḫu = meggyújtani, lángolni,

ḫamâṭu = lángolni, égni

fagy, megfagy

sid = hideg

kaṣû = hideg (mell.név); kuṣṣu = hideg (fn)

napsütés

an-izi = a nap hője, napsütés

qarûru = a nap hője, napsütés

forró, hőség

bi(-bi), bil(-bil) = meleg, kum(-ma) = meleg, hő(ség), zaḫ = meleg

ąaḫânu = meleg, emêmu = meleg, lázas, nâḫu = meleg (fn), nêḫtu = meleg (mn) ummu = hő(ség)

 

Lakóhely

unu, dag, ki-dur, dur(un),

tuą = lakás, hely; e = ház, lakás

ąubtu = lakás, hely; bîtu = ház, lakás

barlang (üreg)

tul = barlang; buru = lyuk, forrás; üreg

kalakku =barlang; bûru, bûrtu =lyuk, forrás; palâąu=

kiásni, fúrni; piląu =rés, bánya; ąêlu =üreg, üre(ge)s

fészek

ablal

qinnu

ház

eą, ga, e

bîtu

ablak

ab = ablak, lyuk, ab-lal = ablak

aptu = ablak, lyuk

ajtó

ig = ajtó, kapu, kapuszárny;

ka = kapu, külső nyílás

daltu = ajtó, kapu, kapuszárny;

bâbu = kapu, külső nyílás

terem

dag = lakás, szoba, terem; e-nun = szoba, terem

ąubtu = lakás, szoba, terem; kummu = szoba, terem

út

gir = út; sil(a), e-sir = út, utca;

in-di = út, utazás; kaskal = út, hadjárat;

ki-gin(-gin) = út, látogatás; a-rá = út(vonal)

padânu, urḫu, ḫûlu, sulû = út; mâlaku = út(vonal);

sûqu = út, utca; alaktu = út, utazás; ḫarrânu,

gerru = út, hadjárat; tallaktu = út, látogatás

 

Bútor

szék

aą-te, aą-ti, gu-za = szék, trón

kussû = szék, trón

kályha, tűzhely

udun = tűzhely, kemence; dilim, ninda = tűzhely

utûnu = tűzhely, kemence; tinûru = tűzhely

ágy (fekvőhely)

na, ki-na

maiâlu, irąu

 

ÁLLATOK: rovar, féreg

lepke

girią

kurṣiptu

hernyó

uąu(-nam-ma)

mûnu, âkilu

tetű

uḫ

uplu, mutqu

bolha

uḫ(u)

purąu'u

hangya

kiąi

kulbâbu

szúnyog

num-mud

aąturru

légy

num

zumbu

féreg

ąarin, ąaran

iąid bukanni

skorpió

gir(-tab)

aqrabu

pók

ittûtu

méh

num-lal

nûptu

darázs

num-i-nun-na

adamumu

Hal, madár, kétéltű

hal

ku, (más szótárban: kua, ḫa)

nūnu

fecske

ąen, bur-gi-zi-muąen (muąen = madár)

sinûntu

galamb

tu-muąen (muąen = madár)

summatu

kakas / tyúk

dar-lugal-muąen / dar-muąen, kur-gi- muąen (dar = tarka, lugal = király, muąen = madár)

tarlugallu / ittidû, kurkû

liba, lúd

uz-muąen (muąen = madár)

usu

kacsa

bibe (feltételezett kiejtés)

paspasu

gólya

rag-rag-muąen (muąen = madár)

igirû, raqraqqu

sas

a-muąen (muąen = madár)

naąru, arû

sólyom (törökből eredeztetik, hogy ne látszódjon a perzsa: ąâhin rokonszó)

ąur-du-muąen (muąen = madár)

ąurdû

bagoly

ra-ḫul-a-muąen = fülesbagoly;

muąen = madár; ninna = bagoly

qadû = fülesbagoly; eąąepu = bagoly

teknősbéka

bal-gi-ku [ku = hal], nig-bun-na

ąeleppu

gyík

eme-ąid (feltételezett kiejtés)

ṣurârû

kígyó

muą

ṣîru

Emlős

anąe-kur-ra

sisû

szamár

anąe

imêru

szarvasmarha

am = vad szarvasmarha, őstulok;

gu(d) = házi szarvasmarha

rîmu = vad szarvasmarha, őstulok;

alpu = házi szarvasmarha

tehén, bika

ąilam, ab = marha tehén; sun=vadmarha tehén

arḫu = házimarha tehén; rîmtu = vadmarha tehén;

littu = házi- és vadmarha tehén / lû = bika

bölény

alim = bölény

ditanu = bölény

birka, juh, kos

gana(m) = nőstény juh; u, udu-nim = felnőtt juh;

udu, gukkal = juh; muą, sila = bárány

immertu = nőstény juh; (l)aḫru, parru = felnőtt juh;

immeru, gukkallu = juh; ąu'u = kos;

puḫâdu = bárány; puḫattu = nőstény bárány

elefánt

am-si

pîru

sertés, disznó,

koca, malac

ąaḫ = disznó, vadkan; kir(i), gir = sertés;

megida = koca; ąaḫ-tur(-ra) = malac

ąaḫû = disznó, vadkan; ąaḫîtu = koca;

ąaḫturrû, kurkizânu = malac

egér

peą, kiąi = patkány, egér

ḫumṣîru = patkány, piâzu = egér

macska

sa-a

ąurânu

oroszlán

pirig, u(g), ur-maḫ [ur = kutya, maḫ = nagy,

ur-maḫ szó szerint: nagykutya]

nêąu, labbu

farkas

ur-bar-ra [ur = kutya, bar = idegen, ellenség]

barbaru

kutya

ur(-dur)

kalbu

szuka

-

kalbatu

róka

ka-a

ąêlibu

 

Növény

ąar = növényzet; u = növény

arqu = növényzet; ąammu = növény

fa

gią

iṣu

ág, gally

pa

âru, ârtu

ąibir

dîąu

virág

girin, rin

illûru

szár

ḫenbur

ḫabburu

gyümölcs

gurun, buru = gyümölcs, Hold

inbu = gyümölcs, Hold

mag

numun = vetőmag; za = kő, növényi mag (pl. meggymag; ąe(-pad) = (gabona)mag, szem

zêru = vetőmag; abnu = kő, növényi mag (pl. meggymag; ąe'u = (gabona)mag, szem

gyökér

ąuḫ(uą), ur = alap, gyökér

iądu = alap, gyökér

gomba

ka-tar, um-dug-ga

katarru

 


2017.08.25. 18:31 Idézet

Várnai nemcsak javasolta, hanem már meg is küldte nekem a Labat szótár megfelelő szavait... nagyon sokat. Megköszönöm és fel is haszálom...

Tegnap és ma sokmindennek utánaolvastam. Az a korábbi elképzelésem, hogy 1. a sumér egy kínai nyelvváltozat, most meggyőződéssé vált. 2.  az is, hogy a sumér és az összes ősi-és-mai kínai: mind műnyelv – éspedig a legelejétől fogva azok. Kronológiailag épp Mezopot lehetett az első, egyszótagos birodalmi műnyelv készítő? Hm… Asszem lehetett az Indusvölgy is. SŐT, talán a még el nem árasztott ős-Mezopotámia volt az (i.e. 7000 körül). És azelőtt? A KM, vagy az Atlanti-part "termelte" volna ki ezt az írásból-visszafelé-összerakosgató beszédet? Szóval hol volt a még korábbi „egyszótagozás”? Talán Észak-Európában: egy meleg (interglaciális) korszakában. Van erre legalább halvány bizonyítékom? Ennyi, tényleg halvány: az északiaknál volt 6-os a számrendszer, mint Mezopotámiában. Eu-ban pedig, mindenhol máshol, 1o-es számrendszer volt.

Összefoglalom az eddigieket: Afrika (délebbi, nem-északi) ősnyelveiről én nem tudok semmit. Az amerikai földrész másodlagos (mert az is Eurázsiából kapta a nyelveket). Eurázsia - le Ausztráliáig - összes nyelve az Euro-Közelkeletről széledt szét. Igen, egy (néhány) közös, a természetben hallható párszáz hangzatot leutánzó ősnyelvünk volt. Előbb az indulatszavak, aztán az egy mássalhangzós „igeszerűek”, majd a 2 mássalhangzós GYÖKSZAVAK. Eddig volt közös és ős-sémi volt – a magánhangzók gyanánt még csak torokhangokkal kiejtett - emberi nyelv. A ragozás / képzés kezdetei után ebbe ÉKELŐDIK BE az írással generált sumér-kínai típusú nyelvfejlődés.

Mezopotámiát azonban elöntötte a tenger, a kínai nyelvek pedig, térben és időben is eltávolodtak "tőlünk". Észak-Afrika / Európa / és a Közel-Kelet nyelvei kétféleképpen, kétféle nyelvtani fejlődéssel jutottak tovább: A. inkább láncragozóként, de a magánhangzók cserélgetésével már korábban keletkezett gyökszavak is fennmarad(hat)tak, pl.: kar, kár, ker-kör, kér, kor, kór, kúr. 

B. a sémi nyelvek inkább a magánhangzók hajlítgatását folytatták. Azzal fejlődtek tovább. Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai: a ragozó nyelvek beszédben és írásban egyaránt terjengősebbek - de "mindenre képesek". A sémi nyelvek tömörek és könnyedebbek maradtak, de a "mai" fogalmak megalkotásához gyakrabban szorulnak összetett szavakra / kifejezésekre. S ennyiben mégis nehézkesebbek. 


2017.08.24. 10:55 Idézet

Sajnos, a kb. 60, legismertebbnek tartott növény neveit sem találjuk meg a Glosbe szótárban - sem a sumérban, sem az akkádban. (Ugyanúgy, ahogy az állatneveket sem.) Pedig elsősorban az ehető növényeket kerestük, amik nagy részét már az ókorban is (és Eurázsiában is) is ismerték.... Mi az oka annak, hogy mind hiányzik - nem tudjuk. Mindenesetre most kipróbálom azt, amit Várnai javasolt, hogy ne csak a Glosbe szótárban keressem őket.


2017.08.22. 05:00 Idézet

Alapfogalmak 5 gyöknyelvben:  NÖVÉNYEK

Van egy nagy kérdés: mivel az akkád tényleg a héber elődnyelve, de a jelek szerint (legalábbis részben) csak fabrikált műnyelv, milyen alapon tekintjük az utódját, a hébert, természetes nyelvnek? Óvatos válasz: csak kronológiailag az előd-nyelve. Csak azért, mert az akkád ékírásos táblák korábbiak, mint a héber nyelv első írásos emlékei. Azt tételezzük fel, hogy kellett legyen valami sémi ősnyelv, ami az akkádot is megelőzte? Igen, azt. Hiszen az észak-afrikai sémi nyelvek gyökei (mássalhangzó vázai) tömegesen közösek a héber / arám / arab – vagyis a ‘fenti sémi’ nyelvek gyökeivel. Nos, maradt egy zavarba ejtő probléma: az ú.n. askenázi zsidók jelentős része kifejezetten hideg égövi (kelta) fenotípus. Nem az a “kazár” mese, hagyd el! Az északi típus embertani jellemzői nem 4-8 ezer év alatt alakultak ki, hanem min. a sokszorosa alatt… Északiak lettek volna az akkádok? Ezt ma már – a sumérok genetikájával együtt – lehet(ne) tudni. Miért nem tudjuk? Talán mégis… aki ismer ilyen adatot, kérem segítsen. Ha viszont északról jöttek az akkádok, mikor és hogyan került le a sémi ősnyelv Afrikába? Válasz: ahogy a vöröshajú, “mássalhangzó-beszédű” (s ezt már bebizonyította a tudomány) Neander is lekerült. Ahogy a jégkorszakok alatt minden mindenki lejjebb vándorolt.

Növények: általános fogalmak

MAGYAR

ANGOL

SUMÉR

AKKÁD

HÉBER

FINN (fonetikus)

Növény

Plant

 

 

Ceemȧh

Kasvi

fa (fent / fúj)

wood

gis

isu

ec

(fa)törzs

trunk

gis

nincs

géza

runko

ág, gally

branch, twig

cambio (biztos?)

nincs

anȧf

oksa / virpi, vitsa

bokor

bush, shrub

nincs  gis

nincs

szíah

pensas, puska pehko

grass

nincs

disu

dese

ruoho, nurmi (gyep

levél (növ)

leaf

nincs

nincs

ȧle

(növ)lehti

virág

flower

nincs

nincs

peerah

kukka (kakas)

szár (von)

stem, stalk

nincs

nincs

giv’ól

korsi(növ), vana

gyümölcs

fruit

nincs

nincs

prí

hede-lme (porzó)

mag (’kő, csont’)

core

sag (biztos?)

zeru

gar’in, zeera

siemen / kivi, luu

gyökér

root

nincs

sursu

sóres

júri, tüvi (tő)

gomba

mushroom

nincs

nincs

pitriȧ

szieni (szivacs is)

Az általános fogalmak után konkrét növénynevek következnek: fák, gyümölcs-termők, ehető aljnövényzet, stb.

 


2017.08.21. 14:42 Idézet

A luna nekem is furcsa volt... A növényneveknél, most az megy, már asszem bekapcsolom a Labat-ot.-Később ugyan az egész csomagnál, mert úgyis átírom még az egészet.

Csak annyi kérdésem van.... látni akartam már valamit. (Még nem látom:-) Namost melódia estig, mert a hőségtől itt csak d.u. 4 után lehet odakint lenni. 


2017.08.21. 10:52 Idézet

Nemrég írtad, hogy mi a célod a sumér és akkád nyelvi összehasonlításokkal. Szeretném megjegyezni, hogy ehhez a glosbe szótár nem lesz megfelelő. Egyik ok, hogy nincs fenn rajta sok szó, amit jobb szótárakban megtalálhatsz. A másik, az előbbi táblázatban szereplő sumér hold = luna szó. Erre én is rákerestem, mert a luna latinul a hold neve és nem sumérul. A through 1: es: azt jelenti, hogy egy nyelven, a spanyolon keresztül ad fordítást. Csak itt hanyag volt a fordítás, megmaradt a spanyol szó. Ilyeneket is észre kell venni a glosbe-nál.


2017.08.20. 11:17 Idézet

Alapfogalmak 5 gyöknyelvben:  KINT és BENT (II. rész)

Megjegyzés: a „nincs” azt jelenti, hogy a szótár nem adott meg kiejthető szóalakot. Mégis (pl. a tűz és égés-nél), gyakran megadják a puszta ékjeleket, amik értelmét a keresett szóval azonosnak tartják. De akkor miért írjuk azt, hogy „nincs”? Azért, mert az összehasonlító gyöknyelvészetben csak a szó kiejtett hangalakja számít. Egy nyelv szavainak hangzását nem lehet összehasonlítani sem hieroglifákkal (rajzokkal), sem bármilyen más írás-produktummal – hanem kizárólag a többi nyelv kiejtett szavaival.

MAGYAR

ANGOL

SUMÉR

AKKÁD

HÉBER

FINN (fonetikus)

Égbolt

Heaven

 

 

Rakí’a

Taivas

Nap

sun

u4, ud: nap/Nap/idő

samsu = Nap

semes

aurinko, peive

nap

day

u4, ud: nap/Nap/idő

umu: nap

jom

peiven (nappal)

idő

time

u4, ud: nap/Nap/idő

umu: nap

zmán

aika (idő, jókora)

hold

moon

nuru (fény), luna

sin, varxu

jaréah nér gyertya

(Hold, -nap)

hét (egy hét)

week

utu (biztos?)

umu/samsu/sebe:7

savúa (vissza-)

víkko (heti)

hó, hónap

month

nincs

nincs

hódes: új (hold)

kú, kúkausi

égbolt

heaven, sky

an-ki

samu

samáim, rakí’a

taivas = égbolt

csillag

star

nincs

kakkabu

kocháv

tehti (tesz, figyel)

év (ív, öv)

year

nincs

sattu

saná (változó)

vuosi (’elfolyó’)

árny, árnyék

shade, shadow

us2 (üldöz, követ)

nincs

cél = árnyék

varjo (védő is)

fény

light

immaru, nuru (fény)

umu, samsu

or (nér = gyertya)

valo (árad is)

 

Időjárás

Weather

 

 

Mezeg-avír

Ilma: lég/ see: szabály

Az időjárás fogalmaira, főleg a sumérban, ismét tömeges a „nincs”. Talán azért, mert ezek elvont fogalmak. Az őslakók átvizesedtek és fáztak – de még nem nevezték ezt esőnek / fényt láttak, de nem tudták, hogy az „villám”? Lehetséges…

eső

rain

se7 = eső

zunnu = eső

g-esem (ami esik)

szatá/szade, vesi

(hóesés)

snow

nincs

salgu = hó

seleg = hó

lumi (omol)

jég

ice

nincs

nincs

keerah (’kopasz’)

jee (’megmarad’)

vihar

storm

se7 = eső

nincs

sz’a

mürskü, vihuri

villám

lightning

nincs

nincs

barȧk

szalama (’villanó’

tűz

fire

nincs

isatu = tűz

es

tuli (tűz)

ég (tűz)

burn, flame

nincs

napaxu = ég(és)

boer             

palá

égdörgés

thunder-bolt

nincs

nincs

raám

jüriste (dübörög)

fagy, megfagy

freeze

nincs

kasu, kasaru

kor, kofe, koser 

pakkanen, jeetüá

napsütés

sunshine

nuru, ud (nap, Nap)

samsu, umu

zrihá, semes

aurigon-paiste

forró, hőség

hot, heat

idpa: láz

isatu = tűz

hom, lohet

kúma, kúmús

Alapfogalmak 5 gyöknyelvben:  BENT (III. rész)

Lakóhely

Residence

 

 

Makom-m’gurim

Asuin-paikka

barlang (üreg)

cave

nincs

nincs

m’a

loula

fészek

nest

e, e2 (ház)

nincs

ken = fészek

pese  paikka: hely

sátor

tent

e, e2 (ház)

bit

ohel = sátor

teltta  = sátor

ház

house

e, e2 (ház)

bit

bájit

talo, koti

ablak

window

ig (ajtó), nuru (fény)

nincs

halón

ovi

ajtó

door

ig = ajtó

daltu = ajtó

deelet = ajtó

ikkuna (kirakat is

terem (’dagadt’)

room

dag, dagál (széles)

bit (ház)

ulám, dag (hal)

szali (szála szalon

folyosó, átjáró

corridor/passage

ig (ajtó)

xulu, daltu

prozdór

keüteve (használja

út

way, road(műút)

dag, dagál (széles)

xilu = út

deerech

tie, katu (utca)

üreg

hole /cave/cavity

ka (száj), igi (szem)

pilsu = üreg

hor

kolo, luola

 

Bútor

Furnitur

 

 

R’hitim

 

szék

chair

gu-za, tumu (biztos?

nincs, wasábu: ül

kisze

tuoli, istuin (ülés)

asztal

table

bansur = asztal

nincs, akálu:eszik

sulhán, óchel: étel

pöüte (kiterít)

kályha, tűzhely

stove

nincs

abnu = kő

tanur, even: kő

úni, tulisija

szekrény

wardrobe

nincs

nincs

arón

káppi (eldugás)

ágy (fekvőhely)

bed

nincs - u: alvás

nincs, salȧlu: alvó

mitá

voude, szenkü

Most már kíváncsian várjuk a növény neveket. Vajon ott is annyira hiányos lesz a sumér oszlop, mint az állatoknál?

 


2017.08.20. 08:05 Idézet

Mi a célja – az említett korlátozottságom mellett, amin egyelőre nem tudok változtatni – kis táblázatok felrakása a fórumokra, ahova táblázat nem való? Ráadásul szövegből is csak elég rövidet „fogad el” a fórum… Természetesen az a célom, hogy a folyamatban levő kutatásaimra továbbra is betekintést adjak. A sumér és akkád bekapcsolása azonban nálam, aki ragaszkodom a gyöknyelvészet tudományos kritériumaihoz, rendhagyó dolog. A tudományosság minimum feltétele ugyanis az, hogy csak olyan nyelveket hasonlítok össze, amiket min. szinten beszélek, és / vagy (legalábbis szótározással) kiolvasni, megérteni vagyok képes s a nyelvtanukat is ismerem. Ez a feltétel azt biztosítja, hogy sose fogok (be)képzelt, elő- / utó-képzett/ragozott – tehát ZAGYVA szóalakokat hasonlítgatni egy másik nyelv zagyva képződményeihez.

Hoppá! Csakhogy a sumér és az akkád nyelv csak nagyon töredékesen van felderítve. Kiolvasni tehát, mivel még a beszédhangokat sem azonosították be teljesen, és én, aki az ékjeleket sem ismerem, még szótárral sem lennék képes… S ha a szavakat sem, a ragozásait talán fel fogjuk ismerni? Ki van zárva. Ha így van, én mit keresek itt? Megmondom: annak a nyomára szeretnék jutni, hogy KIK és HONNAN érkeztek 5-6 ezer évvel ezelőtt ide? A kb. 3ooo éven át lakhatatlan, lassan felszáradó Folyóközbe? Annyit tudunk, hogy sok helyről, sokféle nyelvűek érkeztek. Még azt tudjuk, hogy két, központilag csatornázott államszervezet alakult itt ki egymásután. Mindkettő központosított, írásos aminisztrációval működött. Már ez maga felveti a lehetőségét annak, hogy a sumér és az akkád nem a betelepülők természetes nyelvei voltak, hanem birodalmi-közlekedő műnyelvek. (Ezt az ötletet sem az úgynevezett „latinok” találták felJ.)

Feladtam tehát – de csak sumér-akkád vonatkozásban – a nyelvek összehasonlításának tudományos igényét. Most én is csak úgy hasonlítok össze, mit egy igazi „amatőr” nyelvész. Azért teszem, mert most más a célom! Nem a Folyóközbe vándorlók eredeti, természetes nyelveit akarom (úgyse tudnám) összehasonlítani a magyar / héber / finn gyöknyelvvel – HANEM „kiszagolni” az odatelepülők HONNAN-ÉRKEZÉSÉT. 


2017.08.19. 21:03 Idézet

A házassággal szerzett rokonság szavai kultúrafüggőek (férj, sógor, stb.)

A magyar: sógor megfelelője a szláv (cseh): ąvagr és német: Schwager.

A kecsua nyelvben a férfiak és nők egymástól eltérő szavakat használnak a különnemű rokonok megjelölésére. A táblázatban ezért szerepel annyi kecsua szó. Nem tüntettem fel külön, hogy melyik a férfiak által férfi, ill. női rokonra vonatkozó, stb. szó ezek közül.

Az embert jelentő szó a nyelvek többségében kultúrafüggő.

Az embert jelentő sumér: lu talán rokon a szláv: ljúdji (cseh): lidé (= emberek) és a germán (német): Leute (= emberek) szavak tövével / gyökével.

A magyaron kívül más nyelvek egymás közötti szókapcsolataival nem nagyon foglalkoztam, a táblázatból látszik pl., hogy a tamilok a férj-re szanszkrit szót használnak, vagy hogy a testvér az több nyelven is a 'bratyó' megfelelője.


2017.08.19. 20:50 Idézet

A magyar: férfi első szótagja azonos a következőkkel: német: Herr, latin: vir, török: erkek (első szótagja), szanszkrit: vīra, és talán a kecsua: urqu.

A nőt jelentő szavakban gyakori az n vagy m hang.

A szláv (cseh): vnuk és német: Enkel azonos a magyar: unoka szóval.

A francia: cousin (= unokatestvér) szó átment a német és török nyelvbe is, utóbbiból mintha kiszorította volna a saját szavakat. Az unokatestvér megjelölésében az adott nyelv testvér szava gyakran szerepel.

A 'testvér' szóösszetétel magyar jellegzetesség. A sumér: nin és kecsua: ñaña rokonítható a magyar: néne szóval.

A nagyobb - kisebb testvérekre általában nincs külön szó. A kopt: kúdzsi talán, a török: küçük biztosan azonos a magyar: kicsi szóval.

(folyt. köv.)


[473-454] [453-434] [433-414] [413-394] [393-374] [373-354] [353-334] [333-314] [313-294] [293-274] [273-254] [253-234] [233-214] [213-194] [193-174] [173-154] [153-134] [133-114] [113-94] [93-74] [73-54] [53-34] [33-14] [13-1]

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.