Gyöknyelvészet
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Magyar Adorján kérdései
 
Ajánlott honlapok
 
Elérhetőség

krizsa@inter.net.il 2023 februarig nincs uj emailem. Maradt az eredeti, a krizsa@inter.net.il - ha még elérhető lesz majd M.országról. 

 
Látogatók
Indulás: 2013-12-01
 
Fórum
[473-454] [453-434] [433-414] [413-394] [393-374] [373-354] [353-334] [333-314] [313-294] [293-274] [273-254] [253-234] [233-214] [213-194] [193-174] [173-154] [153-134] [133-114] [113-94] [93-74] [73-54] [53-34] [33-14] [13-1]

2018.03.02. 07:11 Idézet

Bemutatjuk a finn szótárt! Hüha! Mégis megvan a B, C, (szókezdő) D, F, G betüjük, az S hangjuk (mert amit S-sel irnak, az Sz) - és a Z betüjük! Hiszen a szótárban ezekkel kezdődő szavak is vannak. Ki csal? 

Az A kezdetüekből 3o oldal van, a B-ből 2 oldal, C-ből 1/4 oldal, D szókezdetüekből 2, E-ből 2o, F-ből 2. (Az asztalomon egy diákszótár van: 1962, 29.000 cimszóval). A nagyságrendi csökkenések magyarázata: ezekkel a hangokkal kizárólag IDEGEN: késői jövevény és nemzetközi vándorszavak kezdődnek. Na de legalább "tegnap" óta, legalább ki is tudják már ejteni őket? Talán azok, akik már 2o éve beszélnek angolul, stb... És pl. 1oo évvel ezelőtt ki tudták őket ejteni a finnek? Egyáltalán létezik finn szó ezekkel a hangokkal / betükkel? Csak a D-vel, de szókezdő hang az se lehet.

NÉZD MEG az alanti, 5 vizszintes beosztású táblázatot - a többi sokszáz táblázatunk is ilyen. A gyöknyelvész szótár felépitése a SZÓ első magánhangzójára "tekeri fel" a mássalhangzókat. ... Erre egyedül jöttem rá. Arra, hogy a GYÖKNYELVEKET valahogy igy kellene szótárazni. Miért? Azért, hogy a gyökszavak és szóbokraik - összetömörüljenek. Persze fogalmam se volt arról, hogy a finn szótárt már 45o évvel ezelőtt hasonló elven állitották össze. Csakhogy nem vizszintesen, hanem függőlegesen "csomagolják be" magánhangzókba - a mássalhangzókat... Na ezt igy, akinek nincs otthon finn szótára, ugyse fogja megérteni. 


2018.02.28. 17:44 Idézet

A magyar SN gyöknek csak 2 gyökszava van: sín és sün. Habár az SNy is idetartozik (Ny = Ni/J): gyökszava a sunyi (sunji). A gyöknyelvészet szabálya szerint, ha nagyon kevés flektált gyökszót találunk, kérdéses, hogy valódi-e a gyök abban a nyelvben? Mert ha nem, akkor az SN-nek csak jövevényszavai lehetnek. Igen, az SN/Ny mégis valódi gyök! Hogyan lehet ezt bizonyítani? Szükségünk van egy másik gyöknyelvre, amiben szintén (és lehetőleg bővebben) „működik” az SN váz, aminek a gyökszavai / szóbokrai is kifejezetten rokonértelműek. (De arra nincs szükség, hogy pont ugyanazt is jelentsék!) Finn vagy héber, vagy mindkettő legyen az összehasonlító gyöknyelv? A finn azért sem jó, mert nincs S hangja, csak Sz – az SzN gyöke viszont nem képez rokonértelmű szavakat. Tehát a héber... de abban két különböző korú-értelmű gyök van – Ny viszont nincs.

   A magyar SN/Ny  / a héber SN és SXN gyök, összehasonlító táblázat (a lila X torokmagánhangzó)

A-Á

E-É

I

O-Ö

U-Ü

 

 

siná = rovátkolt

 

suná = fogazott

 

 

sín

 

sün *

 

 

 

 

suná=megváltozott

 

 

 

 

sunyi

saán1=m.támasztotta

 

se-=ami, éjn=nincs 

 

dorbán=tarajos sül2

sánc (sán-tesz)

 

sincs (se-nincs)

 

sün-dörög

sniut = kétszínűség

 

senec = zsinór

 

 

sanda, sandít T/D

 

sing3 (hosszmért.)

 

 

sné=2 dor=nemzedék

 

 

 

 

Sándor 4

 

 

 

 

 

sunảk=elfojt.

sunảk = elfojtott

soen = megtámaszt

 

 

senyved

sínylődik

sonka (lapocka)

 

sniut = kettősség

 

jövevényszó

s’iná=támaszkodás

 

sánta

 

sintér

söntés

 

1. A lila á torokmagánhangzó. 2. A tarajos sül csörögve, zörögve rázza a tüskéit... Mivel (a legészakabbra) ma is előfordul Albánia és a volt Jugoszlávia területén valószínű, hogy „a középkori optimum éghajlat” időszakában (i.u. 900 és 1300 között) a Kárpát-medencében is jelen lehetett. 3. A sing, sintér, söntés idegen szó a magyarban. 4. A Sándor valószínűleg a második fiúgyermeket jelentette. A meggyőző héber rokonítás (mint összetett szó) miatt nem értek egyet azzal, hogy ennek a névnek eredete az Alexander volna.

* Tótfalusi etimológia: Sün Ősi örökség a finnugor korból: finn siili, vogul szoule, cseremisz (jóval délebbre élnek) sule. A ...sül nyúl nagyságú, meleg égövön honos rágcsáló, amelynek a hátát hosszú, hajlékony tüskék borítják. (Krizsa: A sün tehát csak a tüskéi miatt hasonlít kissé a sülhöz – meg azért is, mert mindkettőt megették. A két állatnév akkor keveredhetett, amikor még a legészakibb „finnes” népek is jártak a délvidéken... Példa: a héber ogér = ürge, hörcsög, gyűjtő – s a magyar egér csak hasonló hozzájuk.)  

 


2018.02.26. 11:46 Idézet

A legfontosabb következik: a csupasz gyökvázaknak (többnyire még mai is) saját értelmük van. Az ősi hanghatás krrr – morgás volt, ezt utánozta a beszélni kezdő (elő)ember. A gyökváz értelme a gyökszavak jelentéseiből adódik össze. Az 1. sor. A KÖR értelmü KR gyök gyökszavainak mind a kör-rel kapcsolatos a jelentése. A kar átkarol, a karó, kóró kör-keresztmetszetű (mert ha nem, akkor inkább oszlop, támasz, szár a neve). A kér, kérő: körbejárva...  Kor: abban a korszakban. Kár, kór: az a körülmény, hogy leromlott állapotba került – amit, ha kór, a kúra feljavíthat.   

2.-3. sor. Az őskorban a „rá-hatás” elsősorban fenyegetést jelentett. Az ős hanghatás a ktt: elkapta, szétszakadt, vége van. A finn kato = pusztulás, kettu = róka. S valóban, a finnugor és a héber nyelvből (együttesen) látható, hogy a H elődje a még ősibb K volt. Az elkapást az állati 6 metszőfog / 6 karom végezte. A támadó meglepetésként, általában az áldozat hát-ára ugrik rá. (Előlről nehezebb is, és viszont-harapást / karmolást is kockáztatna). A hit az oktalan bizakodást, a körülmények figyelmen kívül hagyását jelentette. A héber hat = fél (tőle), het = bűnöző. Ne felejtsük el, hogy a számnevek, még a legkisebbek sem ősszavak, hanem kultúrszavak már. De a 6 és a 7 számnév magyar neve ugyanarra az ős-szóra (ősi tapasztalatra) vezet vissza...

4.-5. sor, az XK gyök, ahol az X bármilyen magánhangzó. De a magánhangzók legősibb fajtáját csak a sémi nyelvek őrizték meg a mai napig. Azóta persze már a lágy magánhangzóik is megvannak. Nos a magyar XK gyökszavainak héber megfelelőibe kemény torok-magánhangzók kerültek. Morogva, mélyről kezdjed: akáv, akev, ekev, ikúv, okev – mind a fenyegető veszéllyel kapcs. (archaikus) igék. Az XK gyök ősi (héber) értelme sokrétű ugyan, de ugyanarról szól: figyel, követi, ölyv / lábnyom, becsap, akadályoz. A lelágyult magánhangzós héber (és persze a magyar) XK már későbbi, „kultúr” gyökszavakat is létrehozott...

                                       A KR, HT, XK gyök magyar gyökszavai

A-Á

E-É

I

O-Ö

U-Ü

kar, karó, kár

kér, kérő (főnév)

 

kor, kór, kóró, kör

kúr (köröz-fúr), kúra

hat (rá), hát(-ára)

hét (7 gonosz)

hit

 

hűt, hűs

hat (6)

 

 

 

huta (kohó)

aki

ék

-ik (ált. -xk)   

ok, ők

ük (3.nemzedék)

akó

eke

sok, folyamatosan a többesszám jele

 


2018.02.24. 06:23 Idézet

Az alsó tábázat, példa, egy ritkaság. Én sem akartam elhinni, hogy ez a magyar 6 és 7 számnév magyarázata - de ez.

Az itteni táblázat meg azért érdekes, mert minden magyar szónak van héber rokonszava.

(Minden „krizsakata” irás: copyright)  XK gyökszavak, magyar-héber

A-Á

E-É

I

O-Ö

U-Ü

aká=az a.. (arám)1

2akáv = akadályoz

okev = követi

okev = figyel. kisér

ukáv = köbözött

aki

ék

-ik (ált. -xk)

ok

ük (3. nemzedék)

okija = súlyegység

okev=nyomon követ

 

 

 

akó

eke, ekéz

 

 

 

akác = megszúrta

 

 

3ha-kaá = hányás

 

akác

 

 

okád

 

akavá = akadály

 

 

ikes = álnok

 

akad, akadály

 

 

okol, okul

 

akáv = feltartóztat

ikev = akadályoz

 

akó = zerge

 

akol (szélvédett)

ékel

 

ököl, öklel

 

achom =sötét (?)4

 

 

 

 

akna

 

 

 

 

akur = meddő

 

oker = kitép

akur = kiherélt

ukár= kitépett(?)

akar

 

ikra

ökör (két herét)

ukrán

akár = áthelyezte

 

eker = ivadék

 

 

akár...

 

iker

 

 

 

echesz= bokadísz(?)

ikes = konok

ukáv=köbre emelt

 

 

ékes

ikes (ige)

okta- (23 szögü)

 

az ke- = akkor

 

 

ekev=mivel, miatt

 

akkor (az-kor)

 

 

okoz

 

1 A héber utoljára beépült nyelvi rétege a nagyon hasonló közlekedőnyelv, az arám - aminek néhány tucat alapszavát sajátjukként használják. 2 A lila A ősi torok-magánhangzó. 3 A héber ha- igei előrag. 4 (?):Bizonytalan rokonítás, csak „lehetséges”. Megjegyzés: a V-re végződő héber igék archaikus igealakok. Későbbi, kozmopolita megfelelőik általában az L igekötős igék.

 


2018.02.23. 10:00 Idézet

Annyi ilyen táblázatunk lesz, ahány gyököt (msslh. vázat) találtunk abban a nyelvben. Pl. magyarban nincs JM gyök, mert a jámbor valszeg összevont szó, JC/Cs, mert az egyetlen jácint idegen szó, S-Z, mert a sezlon is az. Általában is, ha egy nyelvben magányosan szomorkodik egyetlen gyök-, vagy bővített szó, az jövevény lesz...

Ugyanilyen táblázatokból álló gyökszótárt állitunk össze az összehasonlításra szánt nyelv egy elég nagy szótárából. Hogyan kezdünk hozzá a szavak összehasonlításához? Ismét sorbavesszük a gyökvázakat, amik alá megint a saját táblázataik kerülnek – de most, mivel már 2 nyelvvel dolgozunk, minden sor megduplázódik.

HT gyökszavak, magyar-héber (egy kis őstörténettelJ)

A-Á

E-É

I

O-Ö

U-Ü

hat = fél (tőle)

 

het = félelem, 2hit’á4 = megtévesztette

hus =érzés, has =érez**

hat (rá)

 

hit

 

hűt, hűs

hat3 = metszőfog *

het = bűn, vétek

 

 

hote = parazsat éleszt

hat (6)

hét (7 gonosz)

 

 

huta (kohó)

hote = bűnöző

 

 

 

 

hát(-ára)

 

 

 

 

2 ez a lágy H. 3 Ez egy második, az újabb T betű a héberben.

4 a lila a az egyik ősi torokmagánhangzó - amiket ma is használnak.

* A vadak 6 metszőfoga és a ragadozó madarak 6 karma támadni akar. ** Héber szólás: ani margisá ba-béten = én érzem has-ban: az a megérzésem. Hes-bon = számolás, számításba vétel.

Bonyolult? Nem baj... egy sémi nyelvről sokat kell - és a nyelvésznek nagyon érdemes is tudni.

 


2018.02.23. 08:22 Idézet

A szavak rokonitási kisérletei előtt fel kell állítani az összhasonlítandó 2 nyelv gyöknyelvészeti szótárát. Az egyszótagúak (gyökszavak) képviselik a nyelv már 10.000 évvel ezelőtt, és azóta is meglevő szavait. De ezekben nem volt még B/V, W, C/Cs (összetett hangok: TSz/TS, ha ezek megvoltak?), D? (talán már volt), F, G, M? (talán), R? (talán), S/Sz (inkább csak egyikük) és Z/Zs. A magánhangzók közül, biztosan nem volt még Ö, Ü.

A kétszótagúak a gyökszavak első bővülései. Koruk fiatalabb – mennyivel? Ha csak őshangok vannak bennük (I/J, H, K, L, N, P, T) akkor 6-8 ezer évesek is lehetnek. Ha nem csak őshangok, akkor 5-2 ezer évesek. (A legújabb, kb. 2 ezer éves beszédhangok a G, Z/Zs, Ö, Ü.) Honnan lehet ezt tudni? Az általam 4 nyelven elvégzett hang-gyakoriság, és 2 nyelven az első bővitmények kapcsolódási statisztikáiból. Azt vizsgáltam, hogy milyen mássalhangzók kapcsolódtak az őshangú / és milyenek a későbbi gyökszavakhoz – de a legfontosabb mindig az, hogy melyek nem kapcsolódtak fel egyetlen szóra sem.) Ha nem hiszed – nagyon helyes! – végezd el Te is ezeket a vizsgálatokat. A gyöknyelvészet egyáltalán nem foglalkozik a mai értelemben vett nyelvtanokkal? Majdnem – nem. Csak az egyszótagú képzők-ragok eredetével, amik szintén gyökszavak származékai voltak. Mondattannal viszont a gyöknyelvészet már egyáltalán nem foglakozik. A gyöknyelvészeti szótárt táblázatosan épitjük fel.

A gyökváz, mint alcím alatt a ragozatlan egyszótagú és kétszótagú szavak mindenképp szerepelnek. A táblázatok oszlopait az illető nyelv magánhangzói képviselik, a lenti sorrendben. Mivel a gyöknyelvészet célja a természetes nyelvek saját (belső fejlődésű) szavainak rokonítása, az egyértelműen, főleg a legújabbkori idegen szavakat mellőzzük. Ki tudja kiszűrni ezeket? Csak az, aki szabadon olvassa-beszéli a nyelvet. És ha nem? Akkor mind kevésbé képes kiszűrni őket. Több szót is felvehetünk, amikben háromnál több mássalhangzó van? Természetesen. Minél többet, annál bővebb lesz az összehasonlítások lehetősége. Ezekből is beteszek néhányat:

         KR gyök, magyar

 

A-Á

E-É

I

O-Ö

U-Ü

 

kar, karó, kár

kér, kérő(fn)

 

kor, kór, kóró, kör

kúr, kúra

 

 

 

 

 

B/V

karvaly

kérvény

 

korbács

kurva

C/Cs

karc, karcsú

kerecsen(sólyom)

 

korcs, korcsolya

kuruc

D

kard

kérdez, kérődzik

 

kordon

kordé

P/F

karfiol, kárpit

kerep (növ), kerepel

kripta

korpa

kurafi

G

 

kéreg, kerge, kerget

 

korog

 

J

karaj, karéj, krajcár

 

 

 

kurjant

H

 

 

 

korhad, korhely, korhol

 

K

karika, krákog, karakán

kerek, kerék, kérkedik

 

kurkász

 

L/Ly

kárál

kerül, kérlel, kérelem

király

körül, korlát, korlátolt

 

M

karom, karima, karám

krém, kerámia

 

korom, króm, köröm

krumpli

N

karnis

 

 

korán, korona, környék

 

S

káros

keres

kristály

korsó, kórus, kőris(fa)

 

Sz

kárász (hal), karszt

kérész (hal), kereszt

 

 

 

T/Ty

kártya, karton, kráter

keret, kerit, kert, kréta

 

körte, köret, korty

kurta, kürt, kürtő

Z/Zs

karzat

 

 

körző, körzet

kurizál

 


2018.02.21. 08:05 Idézet

Előbb egy példa. Egy nagyon furcsa azonos alakú magyar-héber szópárt találtam (7300 rövid-ragozatlan magyar szó átvizsgálása után - miközben kb. 3000 többé-kevésbé hasonló, vagy azonos szópár akadt): TANÁR. De a jelentés nem hasonlit. Szabad-e "csak úgy" hasonlitgatni magyar / "finnugor" / kelta? ógörög? (melyik, mikori, hogyan kell kiejteni? / angol / inka / japán, stb. szavakat? – annak bizonyitására, hogy a magyar volna a világ / vagy akár csak Európa:-)) ősnyelve? „Csak úgy”: nincs értelme! A héber tanár = kályhás, tanur = kályha, taán = megrakta, állitotta, érvelt (a kék egy ősi torok-magánhangzó). A hivatalos Tótfalusi etimológia szerint (tan szó nincs) TANUL: „A szócsalád tan- alapszava ősi örökség az uráli korból: zürjén tun (‘látnok’), votják tunadamsz (‘tanul’), szamojéd tanandang (‘megtanul’). A tan nyelvújítási elvonás, főleg utótagként eleven (számtan, mértan, stb).”

Módszertan: az Összehasonlitó Történeti Gyöknyelvészet (ÖTGy)

Elvetem (már elmagyaráztam miért) a "nyelvcsaládok", különösen az indoeurópai és finnugor nyelvcsalád definiálásának jogosultságát. Ehelyett azt állitom, hogy bármely 2-2 ma élő nyelv SZÓTÁRANYAGÁT össze lehet hasonlitani. És ha nincs szótáruk? Akkor nem, mert nincs tudomány. Mi a gyök?: az egyszótagú, elő-, és utóragoktól mentes szavak csupasz mássalhangzó váza. Ez, a bármilyen magánhangzóval (X) kezdődő szavaknál csak 1 (pl. XK) – a mássalhangzóval kezdődőeknél 2 db (pl. KR) mássalhangzó. Mi a gyökszó?: a gyökbe beteszem azokat a magánhangzókat, amivel abban a nyelvben értelmes szót lehet kapni. (Magánhangzónak a gyök után is adunk helyet.) Magyar példák: 1. XK aki, akó (hordó), eke, ék, (ragként -xk), ok, ők, ük. 2. KR: kar, karó, kár, kér, kérő (vőlegény), kor, kór, kóró, kör, kúr (körözve bemélyed). A magánhangzók sorrendje: a-á, e-é, i, o, u, ü. 

A gyöknyelvészetben feldolgozandó, fontos még a gyökszavak első bővitése (+1 mássalhangzó) ami az elsőként felvehető képzőt tartalmazza. Példa: 1. XK gyök +: akác, akad, akol, akna, akar, akár, akta.

2. KR+: karc, karcsú, kard, karéj, karaj, karika, kárál, karima, karám, karom, kárász (hal), kártya / kerül, kerep (növ.), kerge, kéreg, kerek, kerék, keres, kérész (hal), krém, keret, kerít, kert, kréta / király / kordé, korog, korpa, korom, korsó, kórus, korty / körül, köröm, kőris(fa), körte, köret, körző / kurta / kürt, kürtő. (Lehet, hogy kihagytam – itt csak bemutatni akarom, hogy mire van szükség a gyöknyelvészeti rokonitások elkezdéséhez.

EZEKET minden összehasonlitásra szánt nyelv szótárából kikeresve, kezelhető (szótárszerű) dokumentumban rögzitjük. Szükséges feltétel: a kutatónak vagy 1. olvasni-beszélni kell tudni az összehasonlitandó nyelveket, vagy 2. min. a szótári adatok helyes kiejtésével és az illető nyelv nyelvtanának elemi ismeretével tisztában kell lennie. Enélkül tud. szintű gyöknyelvészeti kutatás nem létezik. Mindebből az következik, hogy Krizsa Katalin csak a magyar (anyanyelv), héber (37 éve beszélem), angol, német, orosz (sok éven át tanultam), finn (2. pont, de nem olvasom-beszélem) nyelvek kutatására vállalkozhatok. A többi nyelvet majd mások: gyöknyelvész utódaim fogják feldolgozni. Eddig a gyöknyelvészeti módszertan kezdeti feltételei. 

 

 


2018.02.18. 23:54 Idézet

A hivatalos nyelvészet ellenvéleménye: „A nyelvek folyton változnak”. Emiatt – vélik – nem is érdekes, hogy csak max. 6000 évre tudnak vissza-következtetni… (Hogyan? Itt olvashatod bővebben): https://hu.wikipedia.org/wiki/Indoeur%C3%B3pai_alapnyelv   …arra, hogy milyenek lehettek az alapnyelv kikövetkeztetett (*csillagos) szavai. Mert sokezer év alatt, úgymond, már amúgyis kivész minden eredeti szó a nyelvekből. Nem igaz. Csak a nem természetes  (mert csinált, mint a latin) nyelvek, amik nem őnállóan fejlődtek ki és igy nincsenek egyensúlyban - "változnak folyton". 

Ténykérdés, hogy az akkád-arám-héber-arab sok közös gyökváza 2-4000 éve megvan, azonosak és a jelentésük is ugyanaz. Ennek több könyvtárnyi irásos bizonyitéka is van? IGEN. „De az egy másik nyelvcsalád!” Krizsa: Ma már másik. De mitől olyan biztos, hogy sokezer évvel ezelőtt nem volt közös az egész „térség” ősnyelve? A ragozó nyelvekben is tömegesen vannak ugyanolyan gyökök (mássalhangzó vázak), mint a sémi nyelvekben. A vázaknak a flektált gyökszavaik. Megvannak a nagy, összefüggő szóbokrok is, mint pl. a héberben. Azóta a sémi nyelvek tovább flektálnak (csereberélik a magánhangzókat) és ezzel a módszerrel (kevés ragozás is van) alkották meg a nyelvtanaikat. Azóta a ragozó nyelvek elsősorban láncragozással (kevés flektálás is maradt) alkották meg a mostani nyelvtanaikat.

Az LP gyök gyökszavai: lap, láp, lapu(levél), be-lep, lép, lép (testrész), lép (csapda), lép (mézes), lop, lopó (kivevő cső?), lup (hurok, idegen szó?). A közös értelem (kb.) belep, körbefog-megragad. A hivatalos nyelvészet egyik kedves eredménye: A lap (Tótfalusi etimológia) feltehetőleg a lapos-ból keletkezett elvonással / a lapát pedig szláv eredetű szó: szerb-horvát, szlovén, szlovák lopata... A finn (ki mondta, hogy nem ős-rokonnyelv? Dehogynem – úgy 10.000 éve!): lape = lapos, lapio = lapát, ásó, lippu = lap, cédula, lapa = lapocka, evezőlapát. (Javaslat: a genetikai kapcsolatokat is ilyen régről kellene átvizsgálni.)

 


2018.02.18. 07:00 Idézet

A Gyöknyelvészet módszertana következik. Honnan származnak és mikortól vannak meg az emberi beszéd hangjai? Egyszerre "lettek", vagy sem? Mikor bizonyitott, hogy egy magyar szónak rokona-e egy finn, héber, vagy más nyelv ALAKRA is HASONLÓ és jelentésre is azonos / közeli értelmü szava? Valóban létezhetnek teljesen azonos alakú, jelentésre is hasonló szavak csak úgy véletlenül bármely két nyelvben? NEM. Biztos, hogy nem? Azért ez nem ilyen egyszerü. 1. Mit jelent az, hogy "azonos alakúak?" Minden nyelvnek többé-kevésbé más az irott abc-je... pláne, ha még az irásrendszerük is egészen más. 2. Mit jelent az, hogy a jelentés is azonos vagy hasonló? A legtöbb szónak több jelentése is van, ami a szövegkönyezettől is, s még sok mindentől - függ. 3. Ha a világ nyelvei egyetlen ősnyelvből alakultak volna ki... - de ez még akkor sem igaz, ha az emberi nyelvek (a gyöknyelvészet szerint) a külvilág természetes hanghatásainak utánzásából jöttek létre. 

Van-e létjogosultságuk a hivatalos tört. nyelvészet által meghatározott „nyelvcsaládoknak”? Valójában ez a kérdés: mit jelent szerintük a nyelvcsalád? Azt, hogy az igy egybesorolt nyelvek más nyelvcsaládoktól eltérő, külön-külön alapnyelvből fejlődtek (volna) ki. Ezt a hiv. nyelvészet max. 6000 évre visszatekintő elve buktatja meg – mert az emberi nyelvek nem 6000 év alatt, hanem az előemberi kortól (min. 2 millió, de lehet akár 6 millió is) fejlődnek a mai napig. Bizonyiték: 2 millió éves előemberi koponya leleteken már megvan a beszédközpont (Broca area) lenyomata. És a gyöknyelvész meg tudja mondani, hogy a mai gyökvázak, akár egy részük, már akkor is megvolt? Persze, hogy nem.

Egyetlen ősnyelve volt-e az emberi fajnak? Nem. Ha elfogdjuk is azt a teóriámat, hogy az emberi nyelvek a természeti hangzások utánzásának igyekezetéből indultak, ez akkor sem elképzelhető, mert: 1. a környezeti hangzások (szél, vizek, vadállatok hangja, vulkán, stb.) a világ tájain különbözőek voltak és maradtak. 2. Az emberek beszédszervei még ma sem pontosan ugyanolyan felépitésüek (az előreugró állkapocs – ellenében a lapos arc, a gége minősége, az agyi beszédközpont fejlettsége, stb.) nem ugyanazokat a hangokat tették lehetővé, hogy kiejtsék. Mára ezek a különbségek már minimálisak? Igen. De az anyanyelvként tanult hangok még ma is bekorlátozzák a különböző nyelvek „jó átvételét”. Ahol nincs meg egy „nagyon idegen” nyelv minden beszédhangja, ott (feltéve, hogy közben a hiányzó hangok mégis „beérkeznek”) csak generációk mulva várható az új hangok meghonosodása. (Két példa: 1. a legészakibb „finnugor” nyelvek 6 mássalhangzó hiánya / 2. a sémi nyelvek torokmagánhangzói, amit az „európaiak” nem képesek, vagy csak akarattal, egyenként tudnak kiejteni... mint én.)

A „nagy tájegységeknek” már lehetett közös ősnyelvük? Igen, főleg, ha folyon keveredtek is a populációik. Az Európa + Nyugat-Ázsia + Közel-Kelet + Észak-Afrika, mint „nagy tájegység” minden valószinüség szerint közös ősnyelvvel indult. S a többszörös le-föl vándorlást a nagy jégkorszakok váltották ki. E térség ősnyelvének feltételezett kora: minimum 11.000 év. Innentől már elképzelhető a legrégibb gyökvázak létezése és fennmaradása! is. Amelyek egyelőre a ma (ebben a térségben) meglévő beszédhangoknak kb. a felét tartalmazhatták. Plusz az ősi torokmagánhangzók, amiket azonban (mindet) csak a sémi nyelvek őriztek meg. 


2018.02.16. 21:13 Idézet

A hivatalos Összehasonlító Történeti Nyelvészet 1. a szavak betűírását (a szó hangalakjának IPA jelekkel való átírás segitségével) vizsgálja. S ha nincs írásban dokumentált szóalak (a finnugor nyelvek többségében még a jelen nyelvállapotra sincs), akkor a „hangtörvényei” alapján megkísérli rekonstruálni azt. Egyszóval elvileg csak dokumentált nyelvemlékekkel dolgoznak, de gyakorlatilag erről szó sincs. 2. A nyelvek szóállományát és nyelvtani jellemzőit maximum 6000 évre visszamenőleg tartják rekonstruálhatónak (irásos adat legtöbbször még 1-2000 évre sincs3. A közös ősi gyökrendszer meglétét és felderíthetőségét elvileg is tagadják. 4. Bár a hivatalos nyelvészetnek is van tudomása arról, hogy a sémi gyökvázak évezredeken át sem változtak – a sémi nyelveknek bármely más „nyelvcsaláddal” való összehasonlítását eleve tudománytalannak tekintik. (A nem sémi nyelvűek, a legtöbb nyelvész is az, úgysem tudják kiolvasni még a sémi betűket sem - tehát nem lesz tudományos cáfolat... És tényleg nem is lett – már 200 éve.)

Ezzel szemben az Összehasonlító Történeti Gyöknyelvészet (ÖTGy) 1. (egyelőre) csak a mai is élő gyöknyelvekkel és a múltban gyöknyelvű, azóta ragozóként továbbfejlődött nyelvekkel foglalkozik. (Miért egyelőre? Mert én nem ismerem a másféle, pl. az éneklő, kínai típusú nyelveket.) 2. Az ÖTGy csak a mai nyelvállapottal foglalkozik – a múltbeli írásleletek feldolgozásával, s az ehhez szükséges, mindig problémás forráskritikákkal már nem. Ez nem tudománytalan? Nem, mert a gyökvázak (pl. NyL), és azokból a gyökszavak (pl. nyal, nyál, nyel, nyél, nyíl, nyől, nyúl(ik), nyúl) a jelenleg beszélt nyelvekből is elkülönithetők. 3. Az ÖTGy csak ragozatlan (elő-, és utóragok nélküli), egyszótagú gyökszavakkal és azok első (kétszótagú) bővüléseivel foglalkozik. Ebből értelemszerűen következik, hogy a nyelvtanok csak az elő-és utóragok eredetét illetően – s a mondattan egyáltalán nem képezi a kutatás tárgyát. 4. A hivatalos nyelvészet 6000 éves (az is csak képzeletbeli) időkorlátjával szemben a gyöknyelvészeti kutatásnak nincs kronológiai határa.

 


2018.02.16. 07:00 Idézet

Jó, de unokák is vannak (nekem 1o). És ezt a nagy összegezést elég nehéz is lesz megszerkesztenem. Na, majd a buszon - szóval majd este. 

A hivatalos Összehasonlító Történeti Nyelvészet és a @Krizsa: Összehasonlító Történeti Gyöknyelvészet két teljes mértékben inkompatibilis (összemérhetetlen, egymás értékelésére alkalmatlan) tudományág. Sem a módszertanuk, sem a nyelvészeti vizsgálatok időkorlátai, s a vizsgálati eredményeik sem hasonlíthatók össze. Ez inkompatibiltás részletes magyarázata következik.

 


2018.02.12. 18:36 Idézet
Tóth Imre

Kedves Kati, ez csodálatos!

Gratulálok!


2018.02.12. 06:42 Idézet

Az ős-európai nyelv eléggé érintetlen túlélői   (piros *: a legrégibbnek vélem)

Megjegyzés: az a héber gyökszó, ami torok-magánhangzóval kezdődik, a finnél is ősibb. 

Már láthatjuk, hogy nemcsak 100, hanem többszáz rokonszó is van ebben a 3 nyelvben.

76-100 szó     Magyar

Héber

Finn

(meg)pucol

pucál = lehántott, feldarabolt

putsata (pucsata) = pucol, tisztít

puttony              az újabb T →

patum = tömött

patti = gümő, göb, pókfaj *

potty(an) *

petá = hirtelen

potta = bili, pudota = pottyan

potyog

pat = morzsa*, patúah = nyitott

putoilla = potyog

pata (hasadt)

patúah = nyitott

pata = fazék (nyitott) *

buta

pute, peti = buta, balga *

pötü = badarság

pátyol

potel = összeköt ?

pitata = törődik vele *

pap, papol

pipíja = száj

pappa = papa, bácsi, pap *

popó

pipíja = nyílás, a két széle

peppu = popsi *

pipa, bibi (seb)

pipíja = száj, nyílás

pipi= bibi,* pippu= pipa, kémény

puffog, pöfög  P/F hangváltozás

piaa = forr, terjeng *

poppa = tűz, forró

pech (idegen szó)

pah = bádog, kelepce, csalódás

pahá = rossz, kellemetlen *

puha *

puch = dunyha

pühe = törölköző

pihen

pahá = tétlenkedik *

pühä (kiejtés: pühe) = ünnepnap

fúj            P/F hangváltozás

píjah = korom, púja = fúj!

pai(j)o = égés, tűzvész *

fúj(ja)   

pihá = kifújás

puha = pletyka, puhua = beszél

pakk, pók

pa = göngyöleg *

pakka = bála, csomag

pukkan, pukkad

paká = felrepedt, elpattant *

pukki = bakkecske (bökdös)

fék          P/F hangváltozás

puká = akadály *

piukka = szűk, szoros

ballon, bála   

bul = tömb      P/B hangváltozás

pallo= gömb, golyó, palli= bála *

fon         P/F hangváltozás

pin = fog, tű, fasz* pone = elfordul

punoa = sodor, fon, sző, köt

pár *

pore = termékeny

pari = házas-, pár, kettő, néhány

pereg, pörög

pereg = mák, pargel = körző

püörie = pörög, működik *

fúr          P/F hangváltozás

pir = lyuk, gödör

pora = fúr * puro = patak

pisi

pipi = pisi, posrin = langyos víz

pissa = pisi *

A hivatalos Összehasonlító Történeti Nyelvészet és a @Krizsa: Összehasonlító Történeti Gyöknyelvészet két teljes mértékben inkompatibilis (összemérhetetlen, egymás értékelésére alkalmatlan) tudományág. Sem a módszertanuk, sem a nyelvészeti vizsgálatok időkorlátai, s a vizsgálati eredményeik sem hasonlíthatók össze. Ez inkompatibiltás részletes magyarázata következik.

 


2018.02.10. 19:11 Idézet

Az ős-európai nyelv eléggé érintetlen túlélői   (piros *: a legrégibbnek vélem). Megjegyzések: az a héber gyökszó, ami torok-magánhangzóval kezdődik, a finnél is ősibb.

A szókezdő V, magyar gyökszavakban, legtöbbször W volt. A finnben valójában nincs V, csak W. A finn S betű nem az S hangot jelöli (az nincs), hanem a kiejtésben, Sz-et.

További megjegyzés: nemcsak 100, hanem többszáz rokonszó is van ebben a 3 nyelvben.

51-75 szó      Magyar

Héber

Finn

(fa) tőke

takúa = bevert *

tukéa = alátámaszt, tukki = rönk

(be)dug             T→ D és K→ G

tokéa = bever, bedug

tökkie = szurkál, tükki = löveg *

dugó, duggat  

téka = dugó,* konnektor

tukkia = bedugaszol

tákol *

tokéa = bever, bedug

takoa = kalapál, teko = csinálás

takács                         

tach, takim = öltés(ek) *  K/Ch

tikki = öltés, varrat

tik-tak *

tik-tuk = ketyegés

tiuku= ketyegő, toukió= pillanat

taktika               

tachszisz = fortély  az újabb Sz

teki = csalétek

tököl (szleng: tétlenül vár)

takalá = fennakadás *

takia = miatt, tauko = szünet

tok *

toch = tartalom  K/Ch

tákka = rakomány

-től, tőle

tole = ráakaszt toladá= következm.*

tola = állapot, taulu = kép, pofa

tőle *

toelet = haszon

tulo = érkezés, termés, jövedelem

tőle

taluj = attól függ *

tűlli = mód, modor

túl               (a hi- igei előrag) →

hi-til = dobta, hajitotta  → újabb T

tuli= tűz, láng* túla = fúj (szél)

tuli-pán (nemzetközi szó lett)

pe = száj, pionit = szájacska

tulppáni, pee = fej (piros fej) *

el-talál        (a hu- igei előrag) →

hu-tál = eldobott, til = rakéta

telli = ütés *

toll,* tüll     régi és újabb T

tultál=hullámos, tiltel=ide-oda dob

tilli = kapor

tám (pont) *

toem = megegyező, tóm = iker

tuomio = döntés

téma

tu = összehangolás

túma = gondolat, terv, cél

töm*, tömör

tamám = betömte, tamum = tömör

tumma = sötét, tuma = sejtmag

tenni, tény

ten! = adj! toen = megtölt

tén = tesz, készit *

(el)tűnik, tunya *

tnumá = szunnyadás

tűni = szélmentes, nyugodt

(úgy) tűnik

tamón = rejtett

tunne = megérzés, sejtelem *

tonna (nemzetközi szó)

ton = tonna, tuna = tonhal *

tonni = tonna

sor, sorozat     T → S hangváltás

tor = sor, sorozat, surá = sor

túri = sor, szerencse *

tördel (?)

tirter = berreg, zúg   → az újabb T

terü, terine = rezgés, rázkódás *

Tótfalusi etimológia: tonhal. „A német Thunfisch első eleme a francia thon, olasz tonno, latin thunnus és görög thünnosz vonalán sémi nyelvhez vezethető el: föníciai tinnin, héber tannin (bálna, krokodil, vagyis ‘nagy hal’). 


2018.02.07. 10:05 Idézet

V és W és MINEK? 1. Ha, legalábbis a magyarban,  egyformán hangzanak, akkor minek volna két külön betűjük? Hogy minek volt? (mert volt). Azért, mert a kétféle V egészen más gyökszavakat → szóbokrokat alkot / mint beszédhang, egészen más korban és földrajzi térségben indult útjára / más volt a múltja (nem is mássalhangzó volt) /  más hatása van a környező hangokra, mint a „szimpla” V-nek... stb. Ismered a Vas megyei tájszólást? Tak (tavak), szóual (szóval), jan (jól van!) Többféle diftongusuk is van – most csak a W helyett felhangzó kettős magánhangzókra adtam példát (a W nem kiesett, hanem nem volt még).

2. A hébernek van egy olyan betűje, ami egyszerre három hangot jelöl. Ebből kettő magánhangzó, és pontozni lehet (de anélkül is tudjuk, melyiket kell mondaniJ), hogy mikor O és mikor U.  A harmadik hang, amit ugyanez a betű jelöl, a W. Egy kis baj van vele! Mindössze 6 szó létezik, ami W-vel (waw-val, igy hivják) kezdődik, és azokról is kiabál, hogy jövevényszavak. Akkor a szavak belsejében nincs is V-kiejtés? Bőven van... a héberben ugyanis megvan a B/V hangváltozás közös betűje is. És azt másképp ejtik? (mármint akkor, amikor nem B, hanem V). Nem, egyformán ejtik a W-vel. De a V egyáltalán nem is lehet szókezdő – csak a szavak belsejében létezik. A szavak belsejében tehát V és a W is van. Tömegesen. Az eredeti héber szavakban is, amik nem jövevények.  

3. A kettős magánhangzók (diftongusok) eredete egy-egy SÉMI torokmagánhangzó volt. Ezek a mai lágy magánhangzóink (és egyes mai mássalhangzónk) ős-hangjai.

4. Honnan van az a W? Hát a latinból ered! Kérdés: egyáltalán volt olyan természetes nyelv valaha is, hogy latin? Ja, de csak „vulgáris” latin volt. Jó, akkor egy vulgáris latin szótárt kérek! Az nincs? Akkor hagyjá békén. 2000 éve megy ez a porhintés – elég! A 2000 éves latin egy 2000 éves műnyelv, aminek a szókincsét még napjainkban is bővitik. És ez köztudott - nem titok. (De hol folyik ma is ez a latinszó-gyártás? Az már nem köztudottJ.) A mesterségesen összegányolt latin a hatalmas Római Birodalom egyházi-adminisztrációs (értsd: adószedő) nyelve volt. Szóval ez a W-sztori, ami úgymond a latinból... nem, ez is a héberből lopott. Mint a héber nyelv sokszáz elferdített (de a sémi gyökről még az újlatin nyelvekben is felismerhető) szava. Persze minden környező, természetes nyelvből (legtöbbet az ógörögből) is "átpakoltak". (És tetszés szerint torzitottak.) A nyugateurópai nyelvek többi W-je is, általában kettőshangzóból származik. Gyakran az O/U-ból, mint a héberben – de azóta másféle kettőshangzók is lettek.

5. Ugrunk a finnre. B betű nincs (sincs) a finnben. De annak V a váltóhangja és ezek eléggé egykorúak is. (Egyik sem ős-, vagy nagyon régi hang.) Hát én eleget vizsgálgattam a finn gyökszavakat... tényleg nincs V a finnben. Mármint a B/V hangpáros V-je nincs. Dehát mégis van!! Igen, de az W – csak nem úgy írják.

6. Ha (szerintem) a magyarban is volt W betű, akkor a rovásban kétféle V-t kellett volna találni. De nincs. (Én egy táblázatban ugyan láttam már, de asszem nem magyar rovásban.) Ha a magyar rováslelet sokezer éves – abban nem is lehetett W, mert akkor még nem volt. (Ezt mutatja be a héber O/U/W triász működése, múltja, viszonya a jövevényszavakhoz – vagyis a waw betű „történelme”.) Ha viszont nem olyan régi az a rovásírás, hanem mondjuk csak 2-3 ezer éves, akkor csak olyan megfejtő találhatott volna rá a W jelére, aki eleve feltételezi, hogy volt ilyen. Hogy ezt is kell keresni. De ha úgy tudja, hogy a magyarban (ahol nincs eltérés a kiejtésben) nincs értelme még egy V-nek, akkor hogyan talált volna rá? Sehogy.

 


2018.02.06. 17:40 Idézet

Wikipedia: Alternatív elméletek a magyar nyelv rokonságáról

https://hu.wikipedia.org/wiki/Alternat%C3%ADv_elm%C3%A9letek_a_magyar_nyelv_rokons%C3%A1g%C3%A1r%C3%B3l

Alcim: az ősnyelv elmélete. "Az elmélet képviselői (pl. Marácz László, Krizsa Katalin) szerint ezt a magyarban könnyen látható egyszerű tényt a hivatalos magyar nyelvtudomány tagadja és az általuk alapműnek tekintett Czuczor-Fogarasi szótárt, illetve a külföldön is használatos belső rekonstrukció módszerét ignorálja. A hálózat széttöredezve megtalálható más nyelvekben is, de csak romjaiban, míg a magyarban teljesen vagy nagyságrendekkel teljesebben." 

Krizsa: Az ősnyelv helyett én földrajzilag elszigetelt nagytérségek ősnyelv változatairól beszélek. A Czuczort nem tekintem alapmünek. (Persze attól még nagyon jó, hogy van ilyen szótárunk...) Azért nem alapmü, mert eleve téves a GYÖK-fogalma. A gyök nem a "legkisebb..." szó, hanem annak a csupasz mássalhangzó vázaJa és a héberhez való hasonlitás is, már elsőként emlitett a nemrég felújitott cikkben, ami korábban csak „lesajnálva” volt. Marácz ugyan nem az én vonalamat képviseli, hanem „nyelvszövetség” elmélet hive..  nem baj. ----  Ez a nem-nyelvész diplomás Krizsa először került fel (néhány hete) a Wikipediára.


2018.02.05. 10:51 Idézet

Az ős-európai nyelv eléggé érintetlen túlélői   (piros *: a legrégibbnek vélem)

Megjegyzések: ha a héber gyökszó torok-magánhangzóval kezdődik, az a finnél is ősibb. A gyökkezdő és gyökvégző V, a magyar gyökszavakban, legtöbbször W volt.

A finnben valójában nincs is V, csak W. A finn S betü nem az S hangot (az nincs), hanem, a kiejtésben, Sz-et jelöl.

23-51 szó      Magyar

Héber

Finn

íw (íves)  (a barna torokhang) →

i = elferdítette, eltorzította

iwa = gúny, irónia

üt

at = lecsapott rá *

ütü = hatóerő

idő

ad = -ig, örökké *

ieti = mind-, örökké

áhít

ah, ahot (hn, nn)=testvér, ápoló

úhi = anyajuh *

éj *

é(j)fa = sötétség

ü(j)ö = éjszaka

ok, akác

akác = csipte, szúrta

oka = tüske *

ük (pl. anya)

okev = követ, ukáv = köbözött

iki- = ős, ike = életkor *

élő -

el = erő, ole = nől

elo = élet *

al, alá

al = -on, -ra, ál = magasság *

alle = alá, alla = alatt, lent

anya

aníja = sírás, gyász

eeni = hang, beszéd *

én, un(ja)

ani = én, éni = nem vagyok *

uni = alvás ?

ár(a), ara (érték)

erech = érték

áre = kincs *

Is-ten, Is-tuán (István)

is = ember, ten = adj!

iso = nagy, ise = atya, is = férfi *

tesz (te-osze)

osze = tesz, aszía = tevékenység

aszia = dolog, Ászia = Ázsia *

wakkan (vakerál)

wakhán = vitatkozó

wákkua = károg *

wáj, wájat *

(j)it = (földbevájt) ház

wajota = besüpped

bika, bök

pukki= bakkecske* bokéa= áttör

pökete = felöklel

véka

beká = mértékegység

wakka = kosár, véka *

wál(ik)

uvál = patak

walua = ömlik, folyik *

-vel, vele        (mo-: igei előrag) →

mo-vil = elvezet

welüle = hajóút, útvonal *

vén * ványadt  (ni-: igei előrag) →

ni-vén = elsorvad

wieno = gyenge

wér, wer, war *  vörös (véres)

wered = rózsa, warod = r.színü

weri = vér

was, wás, wés (kemény)

asut = acélos *

wasza = gerenda

te *

ata, at (hn, nn) = te

te = ti *

táw

taw = tovább, még *

tie = út

tő, töwe *

téva = állvány

tüwi = tő, gyökér

tewő (tett) (a lila T újabb T betü) →

tov = jó, téva = természet

(j)ő = munka, alkotás *

tok           (a lila T újabb T betü) →

tah = bevont, -takart

tuhéa = sürü, dús *

táj (táv)     (a lila T újabb T betü) →

tijul = séta, kirándulás

tie = út * tieno = táj 

 


2018.02.04. 06:42 Idézet

Na végre visszatérek a "tizezer éves nyelvcsaládra" (viccelek).Tényleg jó volna vagy száz példa belőle - mert a könyvembe, amit most irok át új kiadásra - abba is beletenném. Mi az, hogy „viccelek”? Válasz: 1. egy olyan európai ősnyelv-variánst tételezek fel, aminek régiségéről csak annyit mondhatok, hogy 1o ezer évnél biztosan idősebb, 2. aminek populáció-összetételét is csak északi fenotipus + észak-afrikai bekeveredés alpi rassz + KM-cromagnon szinten tudom körvonalazni, 3. amely egyelőre se nem az ős-„éneklő” (sumér és kinai tipusú), sem ős-sémi, sem ős-ragozó nem volt még, 4. a mai értelemben vett nyelvtani jellemzők sem léteztek még – az ilyet nem nevezhetem „nyelvcsaládnak”. Mi jogosit fel annak a feltételezésére, hogy ez lehetett az európai ősnyelv? Erre a már akkor is meglevő / manapság is visszafejthető közös GYÖKRENDSZER jogosit fel. Miért választom az európai ősnyelv képviselőinek pont a magyar (a biztosan megfejtett irása 1ooo éves) / a finn (4oo éves irás – ez ugyan kevés...) / és a héber (irása 3ooo éves) – szótárakkal is rendelkező triászt? Mert ezeknek van MÁIG TÚLÉLŐ nyelvük és abban jól megőrzött, hiteles gyökszerkezetük. Mert több természetes (mesterségesen soha nem buherált) nyelv a releváns térségben nem létezik.


2018.02.03. 19:06 Idézet

Lemaradt, vagyis nem tárgyaltuk még a számi rokon-nyelveket. Számi (lapp): a Lappföld bennszülöttei. Ajánlatos a számi név használata, mert a lappot megalázónak érzik. A lappid rassz ős-európai típus, valószinüleg az alpi rassz elődje. Magasságuk alacsony-közepes, a végtagok hosszúak, a lábaik sokszor görbék. Sárgásbarna bőr, barna szem barna, sötétbarna haj, infatilis kerek arc. A jégkorszak előtt jóval délebbre laktak. (Krizsa: mivel a génjeik nem egyeznek (velünk), ez nem lehetett az utolsó jégkorszak – csak egy korábbi.) Paleoszibériai leszármazottak. (Ezt most hogy értsük, mégse ős-európaiak? De igen, csak a holocénben, vagyis az utolsó évezredekben, már Szibériánál voltak.) Végeredményben nem tudjuk, honnan származnak. A finnugor nyelvhez valószinüleg nyelvcsere útján jutottak. (Krizsa: a nyelvcsere azért nem valószinü, mert a számi nyelvek mássalhangzó-hiánya ugyanolyan, mint a finn és észt nyelvnél. A számi az északi finn / észt és a 7 közeli rokon kisnyelvekkel együtt közös – igen régi eredetü kell legyen. Csak a már kialakult "számi" populáció az, ami volt nem közös az északiakkal. Ebből arra következtetek, hogy az északi-finn ős-nyelv egy korábbi jégkorszak délebbre vándorlásakor, a lent-tartózkodás idején alakult ki.)

Nyelvük 9 nyelvjárásra osztható – de már csak 35%-uk beszéli is. A kb. 80.000 (azóta már kevesebb) számi négy országban él. Norvégiában 50.000, Svédországban 20.000, Finnországban 6000 Oroszországban (Kola-félsziget) csak 2000. 30 évvel ezelőtt még hiányzott az abc-jükből a B, C, D, F, G, S, Z. Az 1985-ben megállapított standard északi-számi ábécé azonban már az összes európai betűt tartalmazza. (Krizsa: az a kérdés, hogy ki tudják-e ejteni ezeket a mássalhangzókat – amire a finnek és az észtek nem képesek.)

              Számnevek  https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%89szaki_sz%C3%A1mi_nyelv

Magyar

Számi 1648

Számi 1856

jelenleg

Finn

Héber (hn, nn)

egy (ehdj)

ahte

ofta / okta

okta

ükszi

ehảd, ahảt (egység)

két, kettő

cuohte K

guöfte / guökt

guokta

kakszi

snáim, stáim (2 fog)

három, halom

colme  K

golm / golbma

golbma

kolme

slosá, salos (láncolat)

négy (nagy)

nelie (nyeli)

njælja / njællje

njeallje

nelje

ảrbaá,  ảrba (árad-be)

öt (le-üt, visz)

witte

vitta (visz-vitt)

vihtta

(ütü), wíszi

(ut) hamisá, hames: 5 ujj

hat

cutte (katt)

gutta

guhtta

kúszi (kemény?)

sisá, ses (6 szirmú liliom)

hét

sietze(m)

čiečča  Cs?

čieľa

szeitsze-men

siv’á, seeva = 7

nyolc

cau(h)tze K

gafce / gavce

gávcci

kah-dekszản 10-2

smoná, smóne (olaj)

kilenc

autze ?

oufce / ovce ?

ovcci ?

üh-dekszen 10-1

tis’á, tésa (segits!)

tíz (egy vonal)

låge

l-oge (egybe)

logí

kümmen (cella)

eszer, szará (oszt-ár)

Abból, hogy a számi irás már 1648-ban is tartalmazott C betüt (amit valószínüleg K-nak ejtettek) úgy vélem, hogy nem a számik irtak ezzel az abc-vel, hanem a hittéritő-adószedők. Abból, hogy 1856-ban már G betüt is tartalmazott, arra következtetek, hogy a számik, akik aligha tudhatták kiejteni a G-t – még ekkor sem irtak. A számnevek (ez is a hivatalos nyelvészet tévedése) még a legkisebbek – 1-től, 6-ig – sem ősszavak. Minden számnév kultúrszó. Az ősnyelvek csak számokat felidéző fogalmakkal utaltak a számosságra. Az EGY az egység fogalma volt. A KETTŐ-KETTÉ: szét-vált /-vágott). A HÁROM értelme: lenről-fenn-lefelé (hegy, halom). A NÉGY-nagy ősi értelme: ami elnyel. Kultúr-értelme pedig az a térfogat, amennyit a beáramló folyadék 3 irányban, az X idő alatt tölt meg.

ÖT: kéz / mancs (5 ujj-karom) rátámad, leüti. A finn ütü = hatóerő. A héber hamus = felfegyverzett, hames = 5.  A HAT és a HÉT számnév alakja és értelme azonos a magyar hat (hatás) és a héber het = bűn, vétek szóval. „Heten vannak a gonoszok”. A hetes számnév nagyon sok nyelvben hasonló a héber: savúa = naptári hét-hez.

A finn NYOLC számnév ezt jelenti: az egységhez (ami tiz), még 2 hiányzik. A héber semen, sumán = olaj, zsir – smóne = nyolc. Feltételezett kapcsolat: az olvadt parafin (ásványolaj) jól látható 8 szögü bőrösödése („kristályosodás”) ismert lehetett a Közel-Kelet felszini tócsáin. A számi NYOLC-as számnevek azonban, ha leválasztjuk az első betüt (k-t és g-t = olyan, mint), akkor a korrábbi szó az angol eight-re, a későbbiek pedig a német acht szóra emlékeztetnek. A finn KILENC számnév is ezt jelenti: 1 hiányzik még a 10-hez. A 9-hez nemcsak a „finnugor”, hanem a héber nyelv logikája szerint is kell még 1 személy, hogy „hatékonyan együttmüködő” legyen a csoport. (A héberben ez, a tizedik személy, a segitség.) A számi KILENC számnevek viszont – ez furcsa – ugyanazok, mint a 8-asok voltak, de a k’ / g’ előrag nélkül. Ez nem tudom megmagyarázni. Lehet, hogy csak mesterséges szavak, vagy tévedés van Wikipedia táblázatában.


2018.02.02. 07:10 Idézet

Egy legalább tízezer éves „nyelvcsalád” – 3 tagja.

A mordvin szavakat magyar-finn-héberrel körülvevő táblázatunknál (lent) azt láttuk, hogy a finnugor szavak sokkal gyakrabban hasonlítanak egymáshoz, mint a héberhez. De valóban így van-e, vagy csak így lettek kiválogatva? Az utóbbi. A mordvin szavakat eleve úgy keresték össze (az eredeti, a Wikipedia táblázatában), hogy mindnek legyen (legalább úgy nézzen ki, hogy van) magyar rokonszava. Na jó, de ezt más is meg tudja csinálni. Én most direkt olyan a héber szavakat keresek, amiknek magyarban és finnben egyaránt vannak rokonszavaik. Nézzük:

Magyar

Héber

Finn

apa

aba

apu = segitség, appi = após

úr, ár (szerszám, szúr)

ur = tűz, fény (szúr)

uros = hím, ora = tövis

ember / is, és (mások) / ős (régi)

is, iså (hn, nn)

ise = apa, iske = apuka

anya, mama

ima

emo, eme

oszt

oszer = tizedet vesz, eszer = tíz

osza = rész

fő-fej, (tejet) fej           →  →  →

pija = szopóka, szájacska

pee = fő-fej

fiú, fia, puja (hn, nn) 

pija = szopóka, szájacska

poika = fiú, kölyök, fióka (hn, nn)

fa  a lila e torokmagánhangzó  

efi = faág, leszármazási ág

= fa

fúj

puh

puhaltá = ki-, meg-, elfúj

fél (1/2)

pela = darab

pieli = fél (1/2)

menő, mén (ment), megy

meniá = indit, manóa = motor

menne = megy

---

met = halott, l’máta = lent

maa = föld, máta = fekszik

női

nasi

naisz- = női-

nyíl

nilhac = nyomul

nuoli = nyíl

pina

puná = üres

pano =  betevés, közösülés

pár (egy pár / néhány)

poret = felapróz

pari = egy pár

reped, roppan

rupát = elnyütt

repie = szakad

sor, sorjáz

tor, surá = sor, sorozat

szarja = sor, sorozat

szaru, szarv, szúr

szaráv = tüske

szarvi = szarv

tud

todaá = tudat

taito = tudás, tiede = tudomány

wér

wrid = vérér

weri = vér

wár(ja)

er, e(hn, nn) = éber, élénk

wára = veszély

vivő, vitte visz vidd! víz    (a magyarban is mind W!)

waw = kampó → he- (vitte) →     me-(visz) wazír (vezér)

wiewe (vivő) → weté (húz) →     weszi (víz) weden- (víz-)

Hány ilyet tudnék összeszedni? Minimum százat. Nem hiszed? Nem is kell... később még folytatni fogom. 


[473-454] [453-434] [433-414] [413-394] [393-374] [373-354] [353-334] [333-314] [313-294] [293-274] [273-254] [253-234] [233-214] [213-194] [193-174] [173-154] [153-134] [133-114] [113-94] [93-74] [73-54] [53-34] [33-14] [13-1]

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.